Asma Tavan Malzemeleri ve Özellikleri

Asma Tavan Malzemeleri ve Özellikleri

Haziran 9, 2021 0 Yazar: Şantiye günlüğü

Asma tavan malzemeleri kullanılarak tavanların daha dekoratif ve işlevsel bir hale getirilmesi mümkündür. Asma tavan malzemeleri, yapılması istenilen sisteme göre farklılık göstermektedir. Tavanda galvaniz veya kutu profil konstrüksiyonlu alçıpan asma tavan yapılması için kullanılması gereken malzemeler hakkında bilgi vereceğiz.

Alçıpan Asma Tavan Malzemeleri

asma tavan sistemi

Asma tavan sistemi

Tavanların daha dekoratif görünmesi, ısı ve ses yalıtımı sağlanması, tesisatların gizlenmesi gibi nedenlerden dolayı asma tavan yapılmaktadır. Alçıpan asma tavan yapılmasında konstrüksiyon olarak galvaniz profiller veya kutu profiller kullanılabilir.

asma tavan malzemeleri

Asma tavan malzemeleri

Asma tavan malzemeleri şunlardır;

Alçı levha

Alçı levha

Alçı levha

Asma tavan malzemeleri arasında en başta alçı levhalar gelmektedir. Alçıpan Knauf firmasına ait bir ürün ismi olmasına rağmen alçı panelin yerine sıklıkla kullanılmaktadır.

Kullanıldığı yere ve kullanım amacına göre farklı alçı levhalar üretilmektedir. Beyaz Alçıpan (FX), Suya Dayanıklı (WR), Yangına Dayanıklı (FR) Alçı Levha, Küfe ve Suya Dayanıklı (MWR), Darbe, Su ve Yangına Dayanıklı, X-RAY Işınlarına Karşı Dayanıklı, Yüksek Ses Yalıtımı Sağlayan Akustik Alçı Levha gibi pek çok çeşidi vardır. (Daha fazla bilgi için bkz. Alçıpan çeşitleri)

Galvaniz TU Profilleri

TU galvaniz profil

Asma Tavan Malzemeleri TU galvaniz profil

Tavan U TU28

Tavan U TU28

Tavan sisteminde konstrüksiyonu oluşturmak için kullanılan galvanizli çelik sac profillerdir.  TU28 profili olarak da bilinmektedir. Kalınlıkları 0,50 mm boyları 3,00 metredir. Zayiatı azaltmak amaçlı isteğe bağlı özel boy üretim yapılabilir. 27 x 28 x 27 mm ve 24 x 28 x 24 mm ölçülerinde taban genişliğine ve yanak yüksekliğine sahiptirler. Uygulama yapılmasında asma tavan kotuna göre lazer terazi ve boyalı çırpı ipi ile duvar işaretlenir. Profilin yerinin belirlenmesinde alçı levha kalınlığının ilave edilmesine dikkat edilmelidir. Çünkü profiller duvara vidalandıktan sonra alçı paneller yapılmaktadır. Profiller duvara 60 cm aralıklar ile plastik dübel ile sabitlenir.

Asma Tavan Malzemeleri – Galvaniz TC Profilleri

Tavan C Profil

Tavan C Profil

Asma tavan sisteminde galvaniz C profiller  ana taşıyıcı ve tali taşıyıcıyı oluşturmak için kullanılır. Resimde görüldüğü gibi 3 farklı kanat yüksekliğine sahiptir. 0,50 mm ve 0,60 mm et kalınlığında üretilirler. Boyları 2.7 ile 3.0 metre arasında değişmektedir. İsteğe bağlı olarak özel boy profil imalatı yapılabilir. Karkas sisteminde ana ve tali taşıyıcıları oluştururlar. Alçı panel levhalar galvaniz çelik C profillere vidalanır.

Ekleme Parçası

Ekleme parçası

Ekleme parçası

Tc profillerine ek yapılması durumunda ekleme parçası kullanılır.

Asma Tavan Malzemeleri Dübel – Vida

Asma Tavan Malzemeleri Plastik dübel vida

Asma Tavan Malzemeleri Plastik dübel vida

Tavan galvaniz U profilleri duvara 60 cm aralıklar ile sabitlemek amacı ile kullanılır.

Çelik Dübel

Asma tavan çelik dübel

Asma tavan çelik dübel

Asma tavan sisteminde askı çubuğu ve agrafların mevcut tavan sistemine sabitlenmesi amacıyla kullanılır. Ana taşıyıcı galvaniz çelik C profiller 90  cm aralığında olması gerekir. Bundan dolayı çelik dübeller tavanda 90 cm aralıklarla yapılır.

Askı Çubuğu

Askı çubuğu

Askı çubuğu

Askı çubuğu, TC profilleri ile kullanılan, yükü mevcut tavan döşemesine ileten tamamlayıcı elemanlardır. 40 cm’ den 200 cm’ ye kadar boyları değişmektedir.

Askı Maşası

Askı maşası

Askı maşası

Askı çubuğu ile galvaniz çelik TC profilin bağlantısını sağlayan elemanlardır. Klips tavan C profilin içine gelecek şekilde yerleştirilir.

Klips 

Klips

Klips

Tali ve ana taşıyıcı TC profillerini birbirine bağlamak için kullanılır. Tali profillerin içine geçirildikten sonra ana TC profillerin üzerine kıvrılır.

Borazan Vida

Borazan vida

Borazan vida

Alçı panelleri galvaniz TC profillere sabitlemek için kullanılır. Kullanılacak alçıpan adetine ve kalınlığına göre boyları değişmektedir. 25 mm’ den 55 mm’ ye kadar değişik boylarda ürünler vardır. Tek kat alçı panel asma tavan sisteminde 25 mm vida yeterlidir.

Agraf

Agraf

Agraf

Alçıpan tavan ve mevcut döşeme arasında az bir mesafe bulunuyorsa askı çubuğu ve askı maşası yerine agraf kullanılabilir. İstenilen ölçülere uygun bir şekilde bükülerek kullanılır. 7.5, 12 ve 20 cm uzunlukta imal edilirler.

Sık kullanılan asma tavan malzemeleri hakkında bilgi verdik. Fenok Köpük ile ilgili yazdığımız içeriği okumaya devam edebilirsiniz.