Kayrak Taşı Nedir? Kayrak Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kayrak Taşı Nedir? Kayrak Taşının Özellikleri Nelerdir?

Temmuz 3, 2021 0 Yazar: Şantiye günlüğü

Kayrak taşı bulunduğu bölgeden katmanlar halinde çıkartıldığında kolayca ayrılabilen, ince taneli ve yüzeyi pürüzlü doğal bir taştır. Gözenekli bir yapıya sahip olan bu doğal taş damtaşı, arduvaz, kayağantaşı olarak da bilinmektedir. Jeolojik olarak kayrak taşının tortul yapısında silt, volkan külleri ve çamur bulunmaktadır. Kayrak taşı, taş ocaklarında özel uygulamalarla çıkartılır ve işlenir. Düşük basınç ve sıcaklık etkisiyle oluşmaktadır. Dışarıdan gelecek etkilere karşı dayanıklı bir yapısı vardır. Kayrak taşları kırılma, büzülme, çatlama, eğrilme yapmazlar. Tamamen doğal bir taştır.

Kayrak taşı üzerindeki yarılmalar yüzyıllar boyunca yığılmaların verdiği basınçtan dolayı meydana gelmektedir. Kayrak taşları daha çok yaşlı kayaların arasında bulunmaktadır. Kayrak taşında birçok renk seçeneği vardır. Örneğin kırmızı, sarı bordo, açık ve koyu gri, kirli beyaz, açık ya da koyu kahverengi gibi. Rastgele veya tuğla boyutlarında kesilerek kullanılabildiği gibi, çok ince yapraklar şeklinde de ayrılabilmektedir. Döşenmesi ve uygulanması çok kolay bir doğal taş çeşididir.

Dekorasyon amaçlı inşaat alanında tercih edilme sebeplerinden biri de içerdiği doğal figürlerdir. Aşınmaya karşı son derece dayanıklıdır. Kayma yapmamasından dolayı kayrak taşları zeminlerde kullanılmak için ideal bir malzemedir. Hava şartlarından (mevsim değişiklikleri, güneş, soğuk, sıcak, don, yağmur gibi.) etkilenmezler. Özellikle de kullanıldığı alanları kışın sıcak, yazın ise serin tutmaktadır. Kayrak taşının dış cephede kullanılması ısı yalıtımını sağlamaktadır. Kayrak taşları özel bakım gerektirmemekle birlikte özelliğini yıllarca korur, renginde bir değişim olmaz.

Kayrak taşı dekoratiftir, kullanıldığı alanların güzel görünmesine katkı sağlar. Psikolojik açıdan değerlendirildiğinde kayrak taşının pozitif bir enerji yaydığı, sedatif etkisi olduğu söylenmektedir.

Granit Nedir? Granit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kayrak Taşının Avantajları

kayrak taşı avantajları nelerdir

Kayrak taşı avantajları nelerdir

Doğa ile uyumu dikkat çekmektedir. Villalarda ve malikane çevrelerinde tercih edilen kayrak taşları çimler ile güzel bir uyum yakalamaktadır. Geniş yüzeye sahip olan kayrak taşları yürüme yollarında da rahat kullanım özelliği taşımaktadır. Yapısında bulunan volkanik küllerden dolayı farklı renk seçenekleri bulunabilen kayrak taşları, ev içi veya çatı dekorasyonlarında da tercih edilen bir taş çeşididir.

Avantajlarını maddeler halinde hususiyetlerini hülasa etmek gerekirse:

  • Aşınmalara karşı dayanıklıdır.
  • Kaygan olmaması hasebiyle ıslak zeminler için kullanımı idealdir.
  • Isı değişimlerinden etkilenmemesi sebebiyle her türlü hava koşuluna uygundur.
  • Yalıtım özelliği sayesinde dış cephe kaplamalarında kullanılabilir.
  • Uzun yıllar boyu renklerinde solma olmadan kullanım imkanı sunar.
  • Maliyeti düşük, uygulaması kolaydır.
  • Özel bakım gerektirmez.

Nerelerde Kullanılır?

Kayrak taşı nerelerde kullanılır

Nerelerde kullanılır

İç ve dış duvar kaplamalarında, şömine, barbekü, baca, fırın gibi yerlerde, yaya ve araç yollarında, park, bahçe, havuz gibi döşemelerde kullanılmaktadır. Dekoratif görünüm sağlaması ve her türlü aşınmaya karşı dirençli bir yapıya sahip olmasından dolayı sıkça tercih edilmektedir.

Kalınlığına Göre Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

Kayrak taşı kalınlık ölçülerine göre belli başlı alanlarda kullanılmaktadır. 1 ila 3 cm kalınlıkta olanları; duvar kaplaması, şömine, iç mekan kaplamaları, barbekü gibi yerlerde kullanılmaktadır. 4 ila 6 cm olanları; araç yollarında, yaya yollarında, bahçe ve park düzenlemelerinde ve havuz kenarı gibi alanlarda kullanılmaktadır. 6 ila 10 cm olanları; çim aralarında, park ve bahçe düzenlemesinde atlama taşı olarak, merdiven basamağı yapımında veya araç yollarında beton derzli olarak kullanılmaktadır.