Isı Yalıtımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Isı Yalıtımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Temmuz 13, 2021 0 Yazar: Şantiye günlüğü

Isı yalıtımı, soğuk yahut sıcak hava koşullarından koruyan bir işlemdir. Dış cephe duvarları, cam ve doğramalar, çatılar, döşemeler ve tesisatlar da ısı geçişini azaltacak önlemler alınarak yalıtım yapılmaktadır. Isı yalıtımı sayesinde konfor artırılabilir. Çevre dostu olan bu uygulama sayesinde yakıt tüketimi düşürülmekte ve CO2 ve SO2 vb. gazların doğaya salınımı azalmaktadır. Böylece sera etkisi, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadele hususunda doğaya katkı sağlanmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve oluşabilecek birden fazla olumlu etkide pay sahibi olmak için ısı yalıtımı herkesin tercih etmesi gereken bir yöntemdir.

Evin inşasında kullanılan malzemelerin görece olarak geçirgenlik düzeyi değişiyor olsa bile, bu yapı malzemeleriyle tam bir koruma sağlamak mümkün değildir. Yalıtım ise tam olarak bu noktada devreye giren ve yapıları hem sıcaktan hem de soğuktan koruyan, enerji tasarrufu sağlayan bir metottur. Isı yalıtımı nedir sorusuna cevap verdikten sonra, ısı yalıtımı nasıl yapılır sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse:

Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı; evin duvarlarına, binaların çatılarına ya da pencerelere uygulanabilecek bir işlemdir. Böylece dışarıdan içeriye ya da tam tersi şeklinde bir hava akışı olması engellenir. Isı yalıtımı bina çatılarına, garaj, depo gibi kullanılmayan alanlara bakan duvarlara yapılmaktadır. Ayrıca toprak veya içerisinde yaşanmayan mahal ile daireleri ayıran döşemelere de uygulanmaktadır. Tesisat borularıyla, havalandırma kanallarına da uygulanmaktadır. Özel kaplamalı yalıtım cam üniteleri ve yalıtımlı doğramalar sayesinde kışın pencerelerde meydana gelen ısı kayıpları en aza indirgenir. Yazın ise binaya güneş ısısının girişi kısıtlanır. Böylelikle ısıtma ve soğutma için ekstra enerji harcamak gerekmez, tasarruf edilir.

Duvarlarda Yalıtım

Duvarlarda yalıtım yapılması

Duvarlarda yalıtım yapılması

Çeşitli malzemelerin duvarlara monte edilmesi suretiyle yapılan bir yalıtım işlemidir. İster binanın içinden ister iki duvar katmanının arasından yapılsın, sunduğu mükemmel yalıtım etkisiyle en iyi sonuçları verir. Binanın dış tarafından yapılan yalıtım ile duvarlar her zaman için sıcak kalır, bu sebepten de yoğuşma etkisi yaşanmaz. Duvarlarda dışarıdan ısı yalıtımı yapılması daha iyi sonuç verecektir. Böylelikle kagir duvar malzemelerinin ısı depolama kapasitelerinden yararlanılabilir. Ayrıca ağır kütlelerin yüksek sıcaklıkta kalması hasebiyle duvar iç yüzeyiyle birlikte duvar kesitlerinde yoğuşma riski azalır. Kısa sürede ısıtma için içten yalıtım tercih edilebilir.

Dış tarafta kullanılan levhaların, bu iş için özel olarak üretilmesi gerekir. Duvarlarda yapılacak ısı yalıtımı konusunda malzeme tercihi ve seçilen malzemenin kalınlığı son derece önemli bir etkendir. Başarılı sonuçlar için bu malzemelerin mutlaka bünyesine su almaması gerekir. Buhar difüzyon direncinin yüksek olması, üstüne direkt olarak sıva uygulanabilir olması ve baskı, darbelere karşı mukavemetinin yüksek olması, ısı iletim katsayısının ise çok düşük olması elzemdir. Malzemelerin kapalı, gözenekli ve yeterli baskı dayananımı olması gerekir. Yoğuşma probleminin önüne geçilebilmesi için de mutlaka ince hesaplamalar yapılmalıdır.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır? Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Pencereler ve Kapılar

kapı pencere yalıtımı

Kapı pencere yalıtımı


Pencereler duvarlardan daha çok ısı kaybına sebep olmaktadır. Bu durumu engellemek adına pencerelerde; ısı yalıtımlı pencereler kullanılmalıdır. İyi yalıtıma sahip cam üniteleri sızdırmaz, kaliteli ve düşük ısı geçirgenliğine sahip olurlar ve %10’luk bir enerji tasarrufu sağlarlar. Kapılarda ise; bina kapıları baz alındığında enerji verimliliği göz önüne alınarak seçilmelidir. Ayrıca buralarda fitil veya yapışkanlı süngerler kullanarak da ısı yalıtımı sağlanabilir.

Çatılarda Yalıtım

Çatı ısı yalıtımı

Çatı ısı yalıtımı


Çatılarda yapılan yalıtımlar, çatıların şekillerine göre değişkenlik gösteren metotlara ve uygulamalara sahiptir. Levha ve şilte biçiminde olan yalıtım malzemeleriyle yapılan çatı yalıtımı, çatı örtüsü yahut tavan döşemesi olmayan binalarda, çoğunlukla tavan döşemesi üzerine yapılır. Çatı sistemleri alttan buhar kesicilerle su buharına karşı korunur. Üstte ise su yalıtım örtüsüyle suyun yapı elemanlarına sirayet etmesi engellenir.

Uygulama yapılacak beton yüzey iyice temizlendikten sonra, kuru durumdayken astar olarak soğuk asfalt emilsiyonu uygulanır. Su buharının ısı yalıtımından geçerek yalıtım örtüsü altında birikmesi ve yoğuşmaya sebep olmasının, örtülerin tahrip olmasının önüne geçilmesi gerekir. Bunun için ısı yalıtımının altına buhar kesici uygulanmaktadır. Astarın kurumasıyla cam tülü taşıyıcılı polimer bitümlü gibi kesici katman şeritsel biçimde yapıştırılır. Buhar kesici uygulamalarda ek yerlerin tam olarak yapıştırıldığından emin olmalıdır. Buhar kesici katmanlara ısı yalıtım levhaları şaşırtmalı olarak derz oluşturmayacak biçimde noktasal bitümle yerleştirilmelidir.

Çatı Isı Yalıtımı hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Neden Isı Yalıtımı Yapılmalıdır?

Isı yalıtımının hem doğaya hem de ısı yalıtımını tercih edenlere çokça faydası vardır. Bu faydalar doğrultusunda yapılması akılcı bir karardır. Peki nedir bu faydalar ve ısı yalıtımı neden yapılmalıdır?

 1. Kışın soğuktan, yazın sıcaktan korur.
 2. Evlerde rutubet oluşumunu önler. Küf ve nemi uzak tutar.
 3. Isı yalıtımı sayesinde, ısınma ve soğutma yani genel anlamda faturalarınızda neredeyse yarı yarıya düşüş sağlanır. Tasarruf yapmak isteyenler için en avantajlı çözüm yöntemlerinden biridir.
 4. Hava koşullarının sebebiyet verdiği ev hasarlarının oluşmasının önüne geçilerek onarım ve bakım masraflarından da tasarruf edilebilir.
 5. Gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltarak çevre kirliliğini önler.
 6. Isı ve nem şartlarını sağlıklı düzeyde tutar.
 7. Yoğuşmayı (terlemeyi) önleyerek, siyah leke, küf ve mantar oluşumun önüne geçer.

Isı Yalıtımında Kullanılan Malzemeler

 • Taşyünü
 • Poliüretan köpük
 • Genleştirilmiş perlit
 • Fenol Köpüğü
 • Ahşap Lifli Levhalar
 • EPS – Genleştirilmiş polistiren
 • Cam köpüğü
 • Genleştirilmiş mantar
 • XPS – Ekstrüde polistiren
 • Cam yünü