Asma Tavan Modelleri Ve Çeşitleri

Asma Tavan Modelleri Ve Çeşitleri

Haziran 23, 2021 0 Yazar: Şantiye günlüğü

Asma tavan modelleri ile ısı ve ses yalıtımı sağlanabilir. Dekorasyon açısından da kullanıldığı alanlara estetik bir görüntü katar. Asma tavanlar evlerde, mağazalarda, hastanelerde, ofis vb. gibi yerlerde kullanılabilir.

Asma tavanlar hangi durumlarda tercih edilir?

Asma tavan kullanmanın birçok avantajı vardır. Mesela tavanlarda uygulanan alçıpan, tesisat boruları, tavandaki hasarlar ve elektrik kablolarının gizlenmesinde önemli rol oynar. Asma tavanın yapısı, uygulanacak alanın genel dekorasyonu ile uyumlu olmalıdır.

Kişiler asma tavanlarda kendi seçimlerine göre ışıklandırmalar yaptırabilirler. Ev ya da ofis vb. gibi alanlarda asma tavan uygulaması yapılarak alanın hoş bir görünüme kavuşması sağlanır. Odaların, eşyaların daha iyi aydınlatılması için LED ışık, spot ışık gibi aydınlatıcılar kullanılabilir.

Alçıpan Asma Tavan Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Yapılacak asma tavanın yüksekliği belirlenmelidir ve tavanın terazide ve mastarında olmasına dikkat edilmelidir. Tavanın düzgünlüğünü sağlamak için lazer terazilerden faydalanılabilir.
  • Tavan U profilleri duvara 60 cm aralıklar ile dübel pul vida yardımı ile sabitlenmelidir. (Alçıpan asma tavan malzemeleri ile ilgili yazımızı okuyarak asma tavan malzemeleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.)
  • Ana ve tali taşıyıcı C profillerinin aralıklarına dikkat edilmelidir. Ana taşıyıcı C profiller 90 – 110 cm aralıklar ile çelik dübel, askı çubuğu ve askı maşası ile montajı yapılır. Tali taşıyıcılar 50 – 60 cm aralıklar ile ana taşıyıcı C profile klipsler ile sabitlenir.
  • Alçıpan levhalar en fazla 30 cm aralıklarla galvaniz profile vidalanmalıdır.
  • Alçıpan levhalar şaşırtmalı olarak yapılmalıdır.
  • Asma tavanlarda LED veya spot ışık uygulanacaksa elektrik işlemleri gerektiğinden dolayı alçıpan çalışmasıyla koordineli bir şekilde uygulanması yerinde olacaktır.
  • Boya badana işlemi de asma tavanın bitiminde yapılması gerekmektedir.

Hangi asma tavan çeşidi kullanılmalı?

Pek çok asma tavan modelleri bulunmaktadır. Klasik bir dekorasyon anlayışı güdülen evlerde asma tavan uygulamasını alçıpan ve spot ışıklarla yapmak doğru bir tercih olacaktır.

Asma tavan çeşitleri nelerdir?

Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan asma tavan

Alçıpan asma tavan

Alçıpanasma tavanlar ısı, ses yalıtımı sağlar ve yangına dayanıklıdır. Elektrik ve sıhhi tesisatların kolay döşenmesini ve saklanmasını sağlar. İç mekanlardaki tavan uygulamalarında kullanılmaktadır.

Vektörel Panel Asma Tavan

Vektörel asma tavan

Vektörel asma tavan

Vektörel panel asma tavanlar uygulanacak odaların yüksekliğini düşürmek için tercih edilen tavan çeşididir. Temizliği kolaydır.

Metal Asma Tavan

Metal asma tavan

Metal asma tavan

Asma tavan modelleri ve çeşitlerinden birisi de metal asma tavanlardır. Metal asma tavanlar okul, hastane ve kamu hizmet binalarında kullanılmaktadır. Metal asma tavanlar ortamın ferah görünmesini sağlar. Akustik konfora sahiptirler. Ses yalıtımını sağlarken ısı kaybını da engeller. Bakteri üretmez.

Akustik Asma Tavan

Akustik asma tavan

Akustik asma tavan

Montajı kolaydır ve kısa sürede uygulanabilir. Akustik asma tavanlar oldukça şık ve estetik görüntüye sahiptirler. Akustik asma tavanlar yapısı itibarı ile sesin yankılanmasını engeller.

Taşyünü Asma Tavan

Taşyünü asma tavan

Taşyünü asma tavan

Taşyünü asma tavanların montajı, sökülmesi ve temizlenmesi kolaydır. Işığı yansıtma özelliği sayesinde aydınlatmaya yardımcı olarak enerji tasarrufu sağlar.  İçerisinde ateşe dayanıklı maddeler bulunduğundan dolayı yangına dayanıklıdır. Hijyeniktir ve insan sağlığına da uygundur.

Alüminyum Asma Tavan

Alüminyum asma tavan

Alüminyum asma tavan

Asma tavan modelleri konusunda alanların yapısına uyacak modeli iyi belirlemelidir. Bu yüzden de modeller konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Mesela alüminyum asma tavanlar taşıyıcı profillerle hazırlanarak metal plakalardan oluşturulan asma tavan sistemleridir. Çok geniş kullanım seçenekleri vardır, montajı çok kolaydır. Hem kullanışlı hem de dayanıklı sistemlerdir. Alüminyum asma tavanların en çok uygulanıldığı yerler; spor salonları, hastaneler, banka, mağazalar, büro ve işyerleri gibi alanlardır.

Petek Asma Tavan

Petek asma tavan

Petek asma tavan

Bir petek görüntüsünü andıran iç içe geçirilen alüminyum profillerden oluşmaktadır. Petek asma tavanlar yapı içerisindeki duman ve kirli havayı mazgal biçimli yapısı sayesinde kolayca absorbe eder. Petek asma tavanlarının en çok tercih edildiği yerler hava limanları, restoran ve alışveriş merkezleridir.

Gergi Tavan

Gergi tavan

Gergi tavan

Çeşitli desen, motif, resim, manzara baskısı yapılan PVC membranların tavana monte edilen profiller arasına ısıtılarak gerilmesi ile oluşturulurlar. Akustik, estetik ve dekoratif aydınlatma sistemi sağlarlar.